Укрзалізниця позбавила пільгового проїзду 7 категорій громадян.. Ліга.Бізнес

17.02.2017

Наша бібліотека

Трофімова Олена В’ячеславівна

учитель початкових класів

СКО, Тайыншинский район,

р. Тайынша, ГУ «ЗОШ №2»

Російську мову. 3 клас

Урок-змагання-подорож «Синоніми».

Цілі:

1. Закріпити поняття про синоніми. Вчити підбирати синоніми, складати синонімічний ряд.

2. Розвивати вміння знаходити синоніми в тексті, в прислів’ях і приказках. Розвивати мовлення, збагачувати словниковий запас, підвищувати рівень мовного розвитку. Сприяти більш міцному і свідомому засвоєнню вивченого матеріалу, точному вживанню слів у мовленні.

3. Виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги, інтерес до предмету.

Тип уроку: закріплення знань.

Обладнання: Ємеля на печі, Мар’я-царівна, болото з водяним, 3 купини з віршами, таблиці зі словами, ліс, замок злого чарівника, картки-шторки зі словами, поляна «Зри в корінь». Малюнки бегемота, столу, гумки, місяця, олівця, собаки; річка, міст; колоди з прислів’ями, сльози з літерами, картки з прислів’ями, грамзапис казки «По щучому велінню».

I. Організаційний момент.

— З?леметсіндермі, балалар. Отыры?дар.

Урок можна провести у вигляді змагання між командами.)

II. Повідомлення теми і мети.

– Сьогодні на уроці ми відправимося в подорож разом з героєм казки. А з ким ми будемо подорожувати, ви дізнаєтесь, якщо отгадаете, з якої казки цей уривок і як звати головного героя казки. (Звучить уривок з російської народної казки «По щучому велінню»).

– Так, наш герой – Омелько. А подорожувати ми будемо на печі. І ми вирушимо до Мар’ї — Царівну. На шляху нас чекають різні перешкоди, перешкоди. Ми все подолаємо, використовуючи наші знання. Ви готові? Але ми не можемо відправитися в шлях, т. к. не знаємо, за якою темою ми будемо подорожувати. Щоб дізнатися тему нам потрібно розгадати кросворд. Якщо ви правильно розгадаєте, то в першому стовпчику ви прочитаєте тему уроку.

l. Частина мови, яка позначає предмет і відповідає на питання: хто? що? (іменник).

2. Місце, де починається річка (витік).

3. Будинок диких тварин в землі (нора).

4. Слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням (омоніми).

5. Суфікс прикметника осінній (н).

6. І не сніг, не лід,

А сріблом дерева прибере (іній).

7. Антонім до слова «війна» (світ)

8. Закінчення в слові «помідори». (и)

– Отже, яка ж тема нашого подорожі? (синоніми)

– Що ж таке синоніми? (відповіді дітей).

Записуємо дату, класна робота.

– Сьогодні ми узагальнимо і систематизуємо знання, будемо підбирати синоніми, складати синонімічний ряд, правильно вживати синоніми в прислів’ях. Отже, тема відома, Ємеля на печі. Пора і в дорогу.

Залишилося тільки вимовити чарівні слова: по щучому велінню, по моєму хотінню хочу, щоб ми з хлопцями благополучно дісталися до Мар’ї-Царівни.

III. Вправа: знаходження синонімів у поезіях (робота в групах).

Де ми? Відгадайте

Не море, не земля,

Пароплави не плавають

І ходити не можна. (Болото)

– На шляху багнисте болото. Сидить водяник. Він покаже нам шлях через болото, якщо ви правильно знайдете синоніми в поезіях (вірші записані на купині). (Виходять учні від кожної групи і беруть купини)

1-я купина (1-я група)

Бурани, хурделиці і заметілі,

Як багато з ними мороку,

І річку в лід скував без шуму.

2-я купина (2-я група)

Мерзне осинка,

Тремтить на вітрі,

Холоне на сонечку,

Мерзне в спеку.

3-я купина (3-я група)

Дуб дощу і вітру зовсім не боїться.

Хто сказав, що дубу страшно застудитися.

Адже до пізньої осені дуб стоїть зелений,

Значить, дуб витривалий, значить, загартований.

(Порадившись, кожна команда відповідає і захищає свою відповідь).

– Чому ви вирішили, що це синоніми? (Позначає одне і те ж, але по-різному, є однією і тією ж частиною мови).

– Якою частиною мови є синоніми в 1-й групі? У другій? В третій? (іменники, дієслова, прикметники).

– Що сильніше — заметіль або буран?

– Завірюха, буря, хурделиця – всі ці явища природи відрізняються силою вітру.

– Яке слово ще можна поставити в цьому синонимическом ряду? (завірюха)

На дошці: Засумувати – затужить, печаль, закручиниться, пригорюниться.

– Яке слово тут зайве? (зайве печаль, т. к. синоніми є однією і тією ж частиною мови)

– Підберіть дієслово — синонім з коренем «печаль» (запечалиться)

Підсумок: Отже, якими частинами мови можуть бути синоніми?

IV. Формування навичок добирати синоніми.

Короткий опис статті: підібрати синоніми онлайн

Джерело: Урок-змагання-подорож «Синоніми» (російська мова 3 клас) — Початкова школа — В допомогу вчителю — Наша бібліотека — Колеги

Також ви можете прочитати